kAVARNA BABEL
Avtorji: Petra Zakrajšek, Urška Černigoj (GAO arhitekti); Radovan Jenko
Kvadratura prostora: 115 m² / 85 m² kavarna
Investitor: Bellevue Living Lokacija: Frankopanska ulica 3a, Ljubljana
Leto izvedbe: 2024
Izvajaleci: Mizarstvo Trunkelj, Arcadia svetila, Klun Ambienti, Grmk, RPS, PROprima, 3Ž Dobavitelj za tipske kose: Faber Sanitarna oprema: Gessi, Antonio Lupi Tapete: Radovan Jenko za Wall&decò Fotografije: Miran Kambič
Kavarna Babel se nahaja v kompleksu Bellevue Living, ki stoji na stičišču mestnega jedra, parka Tivoli in Spodnje Šiške. V želji, da kavarna ne bi bila zgolj klasičen prostor za druženje, temveč prostor, ki presega osnovno definicijo, smo se pri oblikovanju povezali z grafičnim oblikovalcem Radovanom Jenkom.
Medtem ko smo GAO arhitekti oblikovali volumen kavarne, je Radovan Jenko prevzel ustvarjanje umetniške podobe, ki jo je navdihnila mitološka zgodba.
“Začetna točka navdiha je bila mitološka zgodba o Babilonskem stolpu. Babilonski stolp je izvorni mit in prilika iz Prve Mojzesove knjige, ki pojasnjuje, zakaj ljudstva po svetu govorijo različne jezike.
Po zgodbi se je enotna človeška rasa v generacijah po vesoljnem potopu, ki je govorila en sam jezik in se selila proti vzhodu, naselila v deželi Šinar. Tam so se dogovorili, da bodo zgradili mesto in stolp, ki bo dovolj visok, da bo dosegel nebesa. Bog je, ko je opazoval njihovo mesto in stolp, zmedel njihov jezik, tako da se med seboj niso več razumeli, in jih razkropil po svetu.
Etimološka razlaga
Fraza "Babilonski stolp" se ne pojavi v Svetem pismu; vedno je omenjeno "mesto in stolp" ali samo "mesto". Domače, akadijsko ime mesta je bilo Bāb-ilim, kar pomeni "Božja vrata". Vendar se zdaj domneva, da sta ta oblika in interpretacija rezultat akadijske ljudske etimologije, ki je bila uporabljena na starejšo obliko imena Babilla, neznanega pomena in verjetno nesemitskega izvora. Po Svetem pismu je mesto dobilo ime "Babel" iz hebrejskega glagola (bālal), kar pomeni zmešati ali zmediti.
Na tej podlagi sem ustvaril umetniško identiteto kavarne, kjer se različni jeziki ljudstev srečujejo na prizorišču in tvorijo sodoben Babilon, ki nam govori o eruditni raznolikosti življenja”. - Radovan Jenko
Ob vstopu v kavarno nas najprej pozdravi impresiven pult iz črnega neolitha, za katerim je hrbtišče iz toniranega ogledala, ki odseva barvno shemo prostora. Ta vključuje odtenke vijolične, rjave in sive.
Steber, ki stoji na sredini prostora, je obdan s po meri izdelanimi vitrinami, ki se nadaljujejo v klopi. Dodatne klopi so prav tako razporejene vzdolž celotnega oboda kavarne, dodatna sedišča pa zagotavljajo stoli iz različnih materialov in tekstur. Ti materiali se ponovijo na hrbtiščih klopi, ki so oblikovana v obliki črk. Obliko črk posnemajo tudi izrezane mize.
Kavarna ima dva separeja, ki se nahajata na obeh straneh prostora, s pogledom na dvorišče oziroma vrt kavarne. Oba separeja osvetljujeta svetili znamke Aromas.
Splošna razsvetljava v prostoru ne ustvarja le prijetnega ambienta, temveč hkrati poudarja pièce de résistance kavarne – unikatne tapete, ki jih je za kavarno oblikoval Radovan Jenko. Tapete je po naročilu izdelalo italijansko podjetje Wall&decò. Stenske tapete se stilsko dopolnjujejo s tistimi v eposki tlaku.
Posebnost oblikovanja interjerja je bila v tem, da so tla in stene s tapetami glavni poudarki dizajna, medtem ko so ostali elementi zasnovani kot podpora in dopolnitev celotne podobe prostora.
Tla kavarne Babel prekriva kar 3.205 različnih ročno izdelanih kaligrafskih črk, v njej je 96 besednih zvez, tapeta, ki objema stene, meri 64,34 m² in na njej je 524 podob. Rezultat številnih unikatnih potez ter združitve notranjega oblikovanja in umetnosti je sodoben babilonski univerzum, ki obiskovalce popelje na edinstveno mitsko popotovanje skozi bogato simboliko ilustracij, črk, besed in besednih zvez.